O pokrzywie

 

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica -nazewnictwo według Linneusza) – to szeroko rozpowszechniona roślina z rodziny pokrzywowatych (Urticaceae). Pokrzywa występuje w stanie dzikim praktycznie na calym świecie w Europie, Azji, Afryce Północnej, Ameryce Północnej i Australii. Pokrzywa rośnie najlepiej na terenach wilgotnych,  w lasach i zaroślach. Ale pokrzywę też bardzo często spotyka się w klimacie suchym i na żyznych glebach. Pokrzywa osiąga od około 10 cm aż do 3 metrów wysokości. Roróżnia się około 30 gatunków pokrzyw, z czego 14 rodzajow występuje w Chinach.

pokrzywaPokrzywa zwyczajna jest użytkowana na wiele sposobów – pokrzywa jest rośliną leczniczą i kosmetyczną, jadalną i paszową, dostarcza także włókien, barwnika i jest często używana jako nawóz. tzw, gnojówka z pokrzywy w ogrodnictwie. Gnojówka z pokrzywy to doskonaly aktywator wzrostu roślin w ogrodzie, naturalny śsrodek ochrony roślin zapobiegający szerzeniu się szkodników roślin i dobry ukorzeniacz.

Pokrzywa ma bardzo dobre właściwości lecznicze i jest od czasów antycznych często stosowana w medycynie. Pokrzywa ma wspaniałe właściwości odżywcze i smakowe. Przede wszystkim sałatki i zupy z pokrzywy to bardzo smaczne, zdrowe i tanie danie. Pokrzywa ususzona nadaje się do przyrządzania bardzo dobrej herbaty ziołowej.

The form acclimate overtakes acclimatize and surpasses it in anyone could try this out frequency in the 1980s.