Pokrzywa w ogrodzie

Pokrzywa w ogrodzie to nie tylko chwast  powodujący czasem bolesne poparzenia.
Pokrzywa stosowana była do produkcji tkanin już w 3 tysiącleciu p.n.e. Łacińska nazwa pokrzywy – urtica- pochodzi od słowa urere-płonąć. Pokrzywa posiada włoski parzące, które posiadają substancje toksyczne, które u pewnych gatunków pokrzywy są tak silne. że mogą być niebezpieczne dla życia. W ogrodzie można pokrzywę wykorzystać do produkcji doskonałego nawozu do podlewania roślin-ten nawóz to popularna gnojówka z pokrzywy.
 Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?
1. Pociąć zielone części pokrzywy, najlepiej te, które jeszcze nie zakwitły  i wrzucić do beczki-nie zaleca się beczek metalowych. Około 1 kg zielonych pokrzyw nastawić na 10 litrów wody.  Albo około 200g suszonych pokrzyw na 10 litrów wody.
2. Zalać wodą tak. żeby woda przykryła pokrzywy.
3. Pozostawić do fermentacji na 10 dni . Nie używamy metalowych pojemników. Beczkę z gnojówką należy ustawić w cieniu nieco dalej od miejsca. w którym często przebywamy. bo gnojówka z pokrzywy dość intensywnie śmierdzi.
Dlatego można w miejscach często uczęszczanych. albo ze względu na sąsiadów stosować naturalne preparaty na bazie pokrzywy w formie bezwonnego koncentratu.
Jak stosować gnojówkę z pokrzywy w ogrodzie?
Gnojówkę należy rozcieńczyć wodą i podlewac takim roztworem warzywa, szczególnie pomidory, kapustę, seler, ogórki i kwiaty, jak również krzewy, drzewka, skalniaki i iglaki. Nie powinno się stosowac gnojówki z pokrzywy do nawożenia grochu, fasoli, cebuli i czosnku.
Gnojówkę z pokrzywy można stosować dolistnie po 5 dniach fermentacji jak roztwór do oprysków przeciw szkodnikom takim jak mszyce czy przędziorki.
Gnojówka z pokrzyw zawiera wartościowe minerały, takie jak fosfor, potas, azot, wapń, magnez czy żelazo. Są one bardzo dobrze przyswajane przez rośliny. Rozcieńczoną w proporcji 1:10 gnojówką po 5 dniach fermentacji możemy opryskać rośliny, aby uchronić je przed inwazją mszyc i przędziorków.
Wady- gnojówka z pokrzyw posiada praktycznie same zalety i z umiarem i roządnie stosowana bardzo poprawia wegetację roślin.  Jedynym mankamentem jest brzydki zapach i dla tych., którym to może przeszkadzać można polecić dostępne na rynku naturalne preparaty z pokrzyw. jak np. niemiecki Happy Garden. od niedawna dostępny w Polsce.